۱۴ درصد معتادان تزریقی ایدز دارند؛ ۵۰ درصد هپاتیت C

حمید جمعه پور، مدیرکل درمان و کنف های مدنی ستاد مبارزه با مواد مخدر، در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تسهیم اعتیاد تزریقی درون انتقال ویروس اچ آی وی در معتادان در ملک طی سال های اخیر کاهش یافته است، اظهار کرد: این موضوع به آن معنا نیست که توجه ستاد مبارزه با مواد افیون نسبت به برنامه های کاهش آسیب، کاهش یافته است.

وی افزود: داخل حال مهیا ستاد به منظور کاهش آسیب ها و عوارض سوء استفاده مواد و اعتیاد از برنامه ها و فعالیت های متعددی همچون ارائه خدمات و بسته های کاهش آسیب و حمایتی به معتادان دارای رفتارهای پرخطر، شناسایی معتادان مبتلا به اچ آی وی/ایدز، ارائه خدمات تشخیصی، مشاوره ای و درمانی به این افراد و همچنین واکسیناسیون هپاتیت، حمایت می کند.

به گفته جمعه پور، خدمات نمره ویروس اچ آی وی هم اکنون داخل حال اجراست و خدمات پیشگیری از هپاتیت نیز به صورت پایلوت در مراکز کاهش آسیب ادا خواهد شد.

وی با رمز به وضعیت بیماری ایدز و هپاتیت درون میان معتادان تزریقی مداومت کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت، ۱۳.۸ درصد معتادان تزریقی، مبتلا بوسیله ویروس اچ آی وی (ایدز) هستند، البته شواهد موجود علامت می دهد که ایران همچنان تو مرحله نیاز به توجه است؛ به طوری که داخل رخ عدم کنترل آن، به اپیدمی ایدز متمایل می شویم. نیز شواهد دیگری تو این خصوص نیز مدال می دهد که بیش از ۱۰ درصد مبتلایان بیماری ایدز را گروه معتادان تزریقی تشکیل می دهند که البته این روانی کاهشی ناشی از اجرای برنامه های کاهش آسیب نسبت به سال های گذشته است. نیمی از معتادان تزریقی دچار آنتی بادی هپاتیت c هستند

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد معتادان تزریقی دستخوش آنتی بادی هپاتیتc هستند، افزود: البته این بوسیله معنای آن ازاله که همه معتادان تزریقی هپاتیت c دارند، زیرا ممکن است بیماران هپاتیت در مرحله ای خود به خود تداوی شوند، ولی تا پایان زندگی آنتی بادی خون شان مثبت باشد.

وی درباره شرایط معتادان تزریقی در زندان ها و آمار شیوع اچ آی وی در زندانیان نیز تقریر کرد: سازمان زندان ها در حوزه درمان ویروس اچ آی وی (ایدز) الگوی موفق منطقه ای به شمار می رود و تقریبا تمامی پزشکان شاغل در زندان ها درباره تست غربالگری و تداوی این بیماری آموزش دیده اند، ولی آخرین آمار بیماران معتاد مبتلا بوسیله اچ آی وی در تو زندانها داخل اختیار نیست. ۶۰ هزار اسارت سرزمین عرشه پوشش برنامه «درمان نگهدارنده با متادون»

جمعه پور ادامه رحم: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار زندانی کشور دون پوشش پروگرام «درمان نگهدارنده با متادون» هستند، لذا می توان گفت ایران تو حوزه پوشش و ارائه خدمات کاهش آسیب بخاطر زندانیان یکی از موفق ترین کشورهای جهان به شمار می آید، چون داخل تمامی زندان های کشور خدمات علاج و کاهش آسیب اعتیاد و خدمات مشاوره ای به بیماران اچ آی وی ارائه می شود.    

مدیرکل علاج و حمایت های مدنی ستاد مبارزه با مواد مخدر تو بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به این سوال که چرا مایه های خودپرداز توزیع سرنگ و وسایل بهداشتی جمع آوری شده است و همچنین این وسیله ها در جلوگیری از مصیبت هایی قرین ایدز و هپاتیت چه تاثیری داشت؟ گفت: کلیه پروگرام ها و فعالیت های حوزه درمان و کاهش آسیب اعتیاد سرزمین در ابتدای هر سال با برگزاری جلسات مشترک با سازمانهای عضو ستاد همچون وزارت بهداشت، تداوی و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی، موسسه زندانها و… مورد مصالحه فراغت پژمان و خلال انعقاد تفاهم نامه مورد زنهار ستاد مبارزه با مواد مخدر صبر می گیرد و اگر در زمان برنامه ریزی و بستن تفاهم نامه های مشترک با سازمانها فعالیت مورد نظر(مایه خودپرداز توزیع سرنگ بهداشتی) از سوی وسیله های اجرایی تن به عنوان یک احتیاج مطرح شود، حتما پس از مطالعه تک حمایت مالی و عملیاتی صبر خواهد گرفت. ولی هنگام چند سال اخیر فعالیت ها و اقدامات متعددی نظیر مراکز گذری، تیم های افزایش دسترسی، خدمات موبایل سنتر، مراکز سرپناه، کانکس و… توسط اداره های متولی با پناه ستاد در حوزه کاهش آسیب اعتیاد داخل سطح کشور تو حال اجراست.

جمعه پور بوسیله تشریح مزایای تیم های سیار نسبت به دستگاه های خودپرداز سرنگ و افزار بهداشتی صیقل و بیان کرد: در زمانی که دستگاه های خودپرداز در مناطق پرخطر نصب شده بودند، بیماران با مراجعه به آن دستگاه ها عاری دریافت هیچ آموزشی سرنگ دریافت می کردند، اما اندوه حالا آویشن های سیار و ون های ارائه دهنده خدمات کاهش آسیب با مراجعه بوسیله مناطق آلوده و محل زندگی معتادان علاوه کنار نمایش تجهیزات به بیمار، نحوه استعمال از سرنگ و … را با کمال مطلوب جلوگیری از تزریق مشترک و پیشگیری از ابتلا به اچ آی وی و سایر بیماریهای عفونی و برازنده انتقال بوسیله آنها آموزش می دهند.