یک خانواده بازیگر در تنکابن دهکده سفال ایجاد کرده اند

به گزارش خبرگزاری مهر، دهات ای مشخص و پنهان میان هاله مه و شاخسار درخت در کوهستان های غرب مازندران، با بناء های کاهگلی و خانواده ای عریض که ساکنان این ولایت اند. خویشاوندی پایگاه با  آفتاب است و لبخندشان مدام و چنان با شعف نگاه موجودی درون تو می نگرند که گویی به دیار دیرینه و میان خویشان عتیق یار بازگشته ای. این دهکده که دربرگیرنده یک قوم گشاد است، چند سلاله است احاطه ساخت سفال را با خویشتن همراه دارند و هر نسل، خلاقیتی را بر تجربه پیشینیان افزوده است. 

خانواده محبی که ۳ مهر اصالت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بخاطر خلاقیت داخل تولید سفال کشور را دارند، سالانه به نعوظ میانگین میزبان زیاد از ۴۰۰ توریست اجنبی ، ۱۰ هزار توریست داخلی، ۶ هزار دانش آموز داخل قالب اردوهای خرد آموزی و ۳ هزار دانشجو هستند.

این خانه دادن که هر کلبه آن همزمان یک واحد زیستی و تولیدی یکی از فرزندان (اعم از بکر و پسر با دامادها و عروس ها و نوه ها) است، علاوه بر تولید سفال در ۵۰ لباس متفاوت و متنوع؛ ارائه خدمات آموزشی بوسیله هنر آموزان این صنعت و خدمات آموزشی برای توانبخشی کهنسالان و معلولان حرکتی از یکسره بیماران ام اس را در سطح شهرستان تنکابن و شهرهای همجوار را نیز به عهده دارند. طایفه جوانتر این دهکده همگی تحصیلات آکادمیک در لفافه های متنوع دانشگاهی را پشت قانون نهاده اند اما تماما کسب و کارشان را در پیاده شدن خانواده و از مهارتشان درون تولید سفال به مشت می آورند.

۱۲۰ هزار قطعه سفال در سال توسط ۴۰ عضو این قوم تولید می شود که تنوع بی نظیری را به قیافه بینندگان می کشاند. همه فرایند تولید از استحصال و به عمل آوری خاک تا ساخت آن در ظهر چرخ های سفالگری و پخت آن داخل کوره توسط اهالی این دهکده انجام می شود و می تواند بوسیله عنوان نمونه ای موفق از یک خوشه صنعت فعال در صنایع دستی کشور به احصائیه آید. 

محبعلی محبی مبصر این خانواده  دستور کار هایی برای آموزش و  اشتغال حداقل ۵۰ نیروی متقاضی کار در مدخل های متنوع سفالگری در این قصبه با توسعه کارگاه های تولیدی و آموزشی و کوره سفالپزی را در ذهن دارد. همچنین احداث واحدهای اقامتی تبعه-سنتی بخاطر ارتقای کیفیت میزبانی از گردشگران خارجی و داخلی، از دیگر پروگرام های توسعه این دهکده گردش پذیر است. 

محبی در گفت و گو با خبرنگار مهربانی از آمادگی لازم بخاطر انبازی با سازمانهای مرتبط برای احداث دایره آموزشی خرمهره ایران تو این ده برای هنرآموزان عاشق تدریس این صنعت با ارائه گواهینامه تصرف این مهارت را تذکر کرد.

او اذعان داشت که این دهکده داخل حال حاضر به تولید اسباب بازیهای متنوع و ایمن و دوستدار محیط زیست بخاطر کودکان اهتمام دارد و بوسیله فراغت با اطلاع رسانی کم قیمت امکان افزودن تولید این اسباب بازی های مصون را برای کودکان سرزمین مان دارد. 

تعدادی پیش نیز علی اصغر مونسان وزیر گردشگری تو جریان سفر خویشتن به استان مازندران، بازدید جامعی از این دهکده سفال داشت.