مهارت آموزی ۷۰ هزار نظامی در هشت ماه امسال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سربازی یکی از مراحل اصلی زندگی جوانان است و دغدغه اصلی آن ها پس از اتمام این دوره، صریح کردن اشتغال ارزان است؛ چراکه آن ها به موجب سربازی بخاطر حدود دو سال از میدان فقره بور می گیرند.

یکی از راهکارهای مناسب بخاطر کمک به این افراد، مهارت آموزی داخل این دوران است که سازمان فنی و حرفه ای کشور به کمک نیروهای مسلح، قرارگاه تسلط آموزی را خلق کرده و مهارت آموزی سربازان را داخل اذن کار صبر داده است.

همچنین هفتمین آذرماه سرتیپ موسی کمالی، وکیل برجسته و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی، اعلام کرد از سال ۱۴۰۱ صدور کارت پایان خدمت بدون داشتن مهارت ممنوع می شود.

به گفته وی همه سربازان باید پنج نوع آموزش عمومی و اجتماعی، امداد و نجات، کسب و فقره و حقوقی، سبک عمر- مالی و فضای مجازی کسب و کار و حداقل یک احاطه منجر به اشتغال را فرا گیرند. برگزاری دوره های احاطه آموزی برای سربازان

درون این راستا مدیرکل راهبری اجرای آموزش موسسه متخصص و حرفه ای روز شنبه اعتراف کرد: یکی از اقداماتی که امسال به رسمیت شناخته شد دستورالعمل مهارت آموزی درون فضا کسب و حکم واقعی به سربازان وظیفه است.

حبیب عرفان منش افزود: بر این اساس بوسیله بنگاه های اقتصادی مرتبط با نیروهای مسلح رخصت داده شد از سربازان مستمری استفاده کنند و همه کارگاه های تولیدی و خدماتی که در وارستگی نیروهای مسلح هستند می توانند برای سربازان مقرری ای که داخل آن محل حکم می کنند حوالی های مهارت آموزی توسط استادکاران و مربیان برگزار کنند.

به گفته وی پس از ابلاغ دستورالعمل وزیر تعاون، حکم و شادکامی اجتماعی، این دوره ها توسط سازمان فنی و حرفه ای ملک مستندسازی و به رسمیت شناخته می شود.

عرفان منش گفت: امسال آموزش رمزی و الکترونیکی را نیز در اجازه حکم داریم تا سربازانی که در مناطق مرزی و نقاط دورافتاده به مراکز آموزش فنی و حرفه ای دسترسی ندارند از این گرداگرد ها استعمال کنند.

به گفته مدیرکل راهبری اجرای آموزش فنی و حرفه ای تاکنون بیش از ۲ هزار نفر از دوره آموزش مجازی استفاده کردند.

وی درباره محدودیت های آموزش به سربازان، گفت: در آموزش بوسیله سربازان وظیفه، اصل پهلو این است که این آموزش ها خللی کنار وظایف و تکالیف سربازان ایجاد نکند و این موضوع باعث می شود مدت دوره ها با محدودیت مواجه شود.

عرفان منش افزود: افت مربیان مربوطه در دروه های متنوع و هزینه بالای آموزش های تخصصی از دیگر انفراد های درون این خصوص است. صدور گواهینامه رسمی با موفقیت در آزمون های مربوطه

وی درباره گستره آموزش به سربازان گفت: این آموزش ها در لفافه های مرتبط با فناوری اطلاعات، کشاورزی، خودرو، برق، تاسیسات، صنایع چوب و مباحث مختلف اجرا می شود و چنانچه سربازان در آزمون های مربوطه شریک شدن کنند و چیره به کسب نمره مربوطه شوند، گواهینامه رسمی صادر می شود.

این مقام مسئول درباره آمار شغل سربازان پس از آخر دوره گفت: معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال مسئول تامین تسهیلات اشتغال زایی و رصد اشتغال مهارت آموزان نظامی است و تاکنون آمار رسمی اعلام نشده است.

وی افزود: داخل مجموع سازمان متخصص و صنف ای یک سال پس از اتمام دوره، رهگیری های لازم را انجام می دهد و بر بن آخرین آمار ۴۸ درصد مهارت آموزان در این سازمان مشغول به کار شدند و می توان گفت نیمی از فارغ التحصیلان فیروز سازمان فنی و حرفه ای هوشیار فضای کسب و امر می شوند که این نتیجه را می نبوغ به سربازان مستمری تعمیم قسط.