جنگنده صاعقه؛ عقاب ایرانی داخل عرش منطقه | ویژگی های فنی جنگنده تاسیس ایران را بشناسید

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از مجتمع خبرنگاران رخداد جنگ تحمیلی و آغاز دفاع مهذب متخصصان و دانشمندان دفاعی ایران را به این تامل انداخت که به علت بایکوت های وزین از سوی آمریکا و ناتوانی در خرید قطعات از بازارهای بین المللی افراد برگزیده و دانشمندان ایرانی را بوسیله این تفکر انداخت که پیاده شدن روی پای خود بایستند. پس برای ابتدایی قدم متخصصان کشورمان شروع کردند بوسیله نوسازی و اورهال قطعات در دوران دفاع مقدس.

با مطالعه درباره ترمیم و اورهال هواپیماها  و جنگنده ها مشاهده می کنیم که این کار نیاز به بصیرت خاصی دارد که در ابتدای تنش تنها تو اختیار متخصصان آمریکایی بود که با رفتن آنها از ایران تا مدتی بیشتر هواپیماهای ایران پس از تکمیل ساعت های مجاز پروازی خود زمین انسداد بودند تا این که قیام قطعه سازی با ساخت مرکز جهادخودکفایی بخاطر اولیه وهله درون نیروی فلکی ارتش تشکیل شد.

این فقره به برهان استراتژیک و وقار نقش جنگنده ها داخل مقابله با رژیم بعثی باید با سرعت زیادی ادا می شد، درون تبیین شکوه این مرکز باید با ذکر یک مثال  آن را تشریح دهیم.

جنگنده اف ۵ تایگر در حدود ۱۱ هزاره و ۸۶۰ قطعه دارد که میانگین زندگی این قطعات از چند ساعت تا چند قرن ساعت تقویم زده می شود. در صورت اتمام عمر این قطعات، قطعات ذکر شده باید به سرعت جایگزین شوند که نیاز به یک مرکز فراهم با دانش زورمند دارد.

امیر خان شهید منصور ستاری در سال ۶۵ این مرکز را با اهداف بلندمدت و ویژه برای نیروی فلکی ارتش تاسیس کرد. این مرکز در ابتدا فقط محلی بود باید بخاطر ساخت و اورهال قطعات تک نیاز هواپیماها و جنگنده ها، اما بعدها شد مرکز تحقیق و توسعه بخاطر طراحی و ساخت هواپیماهای جنگی یا جنگنده ها.  

این مرکز نقش مهمی در پیشرفت های صنعت آسمانی دارد به نحوی که تاکنون تجهیزات مهمی همچون سیمولاتور تصعید هواپیماهایی مانند میگ ۲۹ به رخ بومی در این مرکز مخلوق شده است.

نخستین جنگنده های ساخت ایران

صاعقه و آذرخش نخستین جنگنده های پیدایش ایران هستند که کامل فرآیندهای نقشه کشی و ساخت آن ها به طور کامل درون کشورمان و در کانون رفعت نهاجا ارتکاب می شود.
صاعقه دومین جنگنده اهل ساخت کشورمان است که میزان های ابتدایی آن تو دانشگاه هوایی شهید ستاری نیروی هوایی ارتش طراحی و ساخته شد. این جنگنده می تواند تو دو حالت پشتیبانی نزدیک و بمب افکن مصرف شود. از این جنگنده دو استاندارد صاعقه ۱ و ۲ باریک شده است.

این جنگنده برای مقدماتی بار، درون سیر تکاملی رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا بوسیله همدان پرواز آزمایشی خویشتن را با موفقیت به ارتکاب رساند که در پی آن، ایشان خطاب به خلبانان نیروی هوایی ارتش فرمودند که این موفقیت، نتیجه تلاش بی ایست و ایمان جماز جوانان دانشمند این ناحیه است.

اولیه نمایش رسمی و عمومی صاعقه سال ۸۵ و داخل رزمایش ضربت ذوالفقار وجود. اما رونمایی رسمی آن ماند برای هفته دفاع مهذب و  سال ۸۶.

 شکل قشری جنگنده صاعقه و برخورداری از سکان عمودی V شکل و تبدیل ماهیت آیرودینامیکی آن، صاعقه را از جنگنده پیش از خود یعنی آذرخش متمایز ساخت و رونمایی از آن نیز بازتاب یدکی در رسانه های دنیا داشت. بیشتر دوار های این جنگنده در پایگاه دوم شکاری مثال فکوری تبریز مقاوم هستند. مشخصات فنی جنگنده صاعقه

اصلی ترین ماموریت صاعقه پشتیبانی نزدیک آسمانی از نیروهای سطحی مستقر درون میدان پیکار است. برق توانایی حمل انواع بمب های هبوط آزاد و راکت را داراست. این جنگنده برای درگیری های آسمانی نیز تکامل پیداکرده و با گمارش یک موشک سایندوایندر در دو ضابطه جناح های خود این توانایی را پیدا می کند. موشک های ماوریک، مارک ۸۰، سی بی یو و سایر بمب های بومی را می تواند با خود داشته باشد.

در خلال رونمایی قدرت پیشرانه صاعقه توسط دو وسیله موتور J ۸۵ تامین می شد که سرعتی معادل ۱/۸ مقابل سرعت صوت را بخاطر آن نما می زند. اما با وجود اینکه کشورمان اتومبیل ملی اوج را رونمایی کرده به احتمال زیاد نسل های جدید صاعقه به این موتور بومی مجهز شوند.

زیادترین وزن محموله این هواپیما زیاد از ۴ تُن و معادل تهی این هواپیما ۸ تُن و بیشترین کمیت برخاست این هواپیما بین ۱۵ تا ۱۸ تُن است. درون ضمن سرما آن درون حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر تخمین خورده می شود.

رادار کنترل آتش این جنگنده از جنس azotron-NIIR N۰۱۹ بوده که تاسیس فازاترون است و با نام Baaz نیز شناخته می شود. این رادار می تواند درون طی رهگیری اهداف ان ها را از بور حدود ۸۰ کیلومتری شناسایی کرده و دو هدف را نیز بوسیله طور همزمان با شلیک خود منهدم کند.

محفظه الماس ای خلبان بوسیله صورت ضد گلوله طراحی شده که علت می شود تا زنهار خلبان به طور کامل داخل مقابل گلوله های دشمن مطمئن شود.

جنگنده صاعقه ۲

این جنگنده استاندارد جدیدتری از جنگنده صاعقه است که روز ۲۰ بهمن ماه سال ۹۳ با حضرت امیر سرتیپ امیر حاتمی جانشین لحظه وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان رونمایی شد. یکی از مزیت های این جنگنده استفاده از سامانه الکترواویونیک جدیدتر نسبت به نسل اول خود است که این امکان را به صاعقه ۲ می دهد تا در هنگام استفاده از تسلیحات خود هماهنگی بیشتری با سایر سامانه های این جنگنده داشته باشد.

البته با نگاه دقیق نم به تصاویر دوده های ابتدا و دوم برق می توان اخذ که اتاقک صاعقه در نسل اول خویشتن به صورت انفرادی نقشه کشی شده وجود که این مورد در طایفه دوم آن به کابین دو نفره تکامل پیداکرده است که علامت می دهد قرار است این جنگنده بوسیله عارض تهاجمی به کارگرفته شود.

کارشناسان درباره جنگنده صاعقه چه می گویند…

گیرایی خبری گلوبال سیکیوریتی مقاله ای در بررسی این جنگنده نوشته و آن را پیشرفته تر از جنگنده اف ۵ تایگر دانسته است.سندیت خبری بی بی سی فارسی ۱۵ شهریورماه سال ۸۵ از رونمایی سراب دوم این جنگنده در رزمایش سیلی ذوالفقار تو منطقه شمال غرب کشور وقوف داده است.