ماجرای فیلم جنجالی درباره وضعیت بیماران کرونایی در اصفهان | جایی بخاطر پیرها نیست؟

به گزار همشهری آنلاین بوسیله نقل از شرق، موج دوم عالمگیر ویروس کرونادر ایران با شدتی متجاوز از موج اول یکه تازی می نرم و یومیه حدود ۲۰۰ نفر را به دامن خاک می برد. گسترش موج دوم در حالی آغاز شد که استاندارد آمادگی بیمارستانی سرزمین نسبت بوسیله مرحله مطلع کاهش محسوس کرده بود و ظن می رفت که تا پاییز شرایط کشور به حالت ثبات رسیده است.

این ثبات، ولی دوامی نیاورد و روزهای مرگ باری از اسلوب رسید و تقریبا به تمام استان های قلمرو حزن سرایت کرد. در این روزها و در موج دوم دو استان محروم کشور، کهگیلویه وبویراحمد و سیستان وبلوچستان که در ماه های گذشته وضعیت پایدار و به نسبت امنی داشتند، به شرایط هشدار و قرمز رسیدند و حالا مدام مسئولان وزارت بهداشت داخل سخنان خود از ضرورت توجه بوسیله این دو استان می گویند؛ این تأکید البته دلیل دیگری هم دارد.

آمار و داده ها نشان می دهد که تعداد مبتلایان به این ویروس که درون شرایط حاد بیماری قرار دارند، به عددی اعلی از حجم اورنگ های بخش اختصاص بیمارستانی ناحیه رسا و همین موضوع تصمیم گیری را بخاطر مسئولان مرزوبوم سلامت اندوه شاق کرده است. در روزهای گذشته خانواده فداکار افراد مشغول به این ویروس خبر داده اند که بوسیله برهان مسن بودن مریض خود خواه نداشتن آشنا درون مجموعه بیمارستانی، بی همتا مبتلا امکان بستری در بخش نگهداری ویژه را رک نکرده که البته مسئولان وزارت بهداشت ایران این موضوع را رد می کنند. شرایط تعداد مبتلایان با شرایط حاد بیماری نسبت به ظرفیت حصه مراقبت ویژه بیمارستان های کشور چگونه است و آیا همگی بیماران بدحال امکان علیل داخل اورنگ آی سی یو را ندارند؟ دادرسی بیمارستانی اصفهان مانند اسپانیا شده است؟

یکی از ابتدایی اظهارنظرهای رسمی درباره امکان پذیر نبودن علیل همه بیماران مرحله حاد بیماری درون حصه های ویژه بیمارستانی به سخنان روز ۳۰ تیر رئیس پاره پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برمی گردد.

درون آن روز ویدئویی منتشر شد که داخل آن «علی بذل مدخل»، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان، داخل کنفرانس ای خصوصی وضعیت بیماران کرونایی را وخیم اعلام کرد و گفت: «بحث اصالت نیست؛ (ببخشید دیروز هم طبیب محمدی زاده را احساساتی کردیم)، بحث این است که در آی سی یوی بیمارستان خورشید ما مجبور شدیم مانند اسپانیا فقره کنیم که ناخوش ۵۰ساله برود آی سی یو و ۷۰ساله بماند تا بمیرد».

این اظهارنظر البته بلافاصله با واکنش و تکذیبیه این دانشگاه روبه رو شد که فیلم منتشره تقطیع شده که البته این دانشگاه فیلم کامل را بی قراری منتشر نکرد.

در پاسخ روابط اشتراکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آمده است: «تو دانشکده پزشکی با حضور ریاست دانشکده، دستیار درمان، اساتید بالینی و دستیاران پرگیر های تخصص، مجمع ای درخصوص افزایش ظرفیت سریر های ICU اختصاص یافته به بیماران مبتلا به کووید۱۹ و برنامه ریزی بخاطر مشارکت اعضای هیئت علمی و دستیاران در این زمینه تشکیل شد. متأسفانه مقدر شدن کوتاهی از کنفرانس با سوء نیت بوسیله صورت حرفه ای تقطیع و عاری توجه بوسیله صحبت های پیش و پس از آن منتشر شده است. لازم بوسیله تذکر است که در موج دوم کرونا تاکنون حداکثر بیماران نیازمند تخت های نگهداری های اختصاص تعداد ۱۵۰ ناسالم در ۲۲ شهرستان استان بوده است، این درون حالی است که شهر اصفهان دارای بیش از ۵۰۰ تخت مراقبت اختصاص است و با توجه به افزایش تعداد بیماران امکان افزایش سریر های اختصاص یافته به بیماران کووید۱۹ وجود دارد و این موضوع که مصیبت به سبب سقوط تخت ICU متورم کرده باشد، از شالوده نادرست است و بیان اشاره شده در فیلم معطوف به ضرورت درگیرشدن ظرفیت بیشتری از تخت های ICU سایر درمانگاه ها به بیماران کووید۱۹ بر اساس افزایش تعداد بالای بیماران بوده است».

بخش اساسی این جوابیه می گوید که در حال فراهم ظرفیت بخش آی سی یو بیش از سه گانه طبق مبتلایان بدحال ویروس کروناست. تو این جوابیه البته توضیحی درباره تعداد تخت های حصه مراقب اختصاص که به بیماران ویروس کرونا خاص پیدا کرده، آورده نشده و همچنین مشخص نیست اگر تعداد مبتلایان با شرایط فعالانه بلای ناگهانی به متجاوز از ۵۰۰ نفر برسد، مسئولان بیمارستانی چه سیاستی را در پیش خواهند گرفت؟ ظرفیت تخت های حراست خاص ملک چقدر است؟

بوسیله نظر می آید مطالعه صحت وسقم ماجرای اصفهان و اظهارات رئیس بخش پزشکی بیمارستان علوم پزشکی این استان و همچنین بررسی شرایط کلی قلمرو با کمک اخذ از آمار و ارقام رسمی راه سنجیده رطوبت است؛ بوسیله این معنا که ظرفیت کنونی مدخل محافظت ویژه ناحیه چقدر است و تو حال حاضر چه تعداد از مبتلایان نیازمند بستری در این بخش و کاربرد از اورنگ های آی سی یو هستند؟ بررسی این موضوع در گام فاتحه نیازمند وارسی حجم بیمارستانی کشور و نیز ظرفیت بخش مراقبت خاص در ناحیه است. مشابه هر موضوع آماری دیگری درون کشور، پیوستن به اطلاعات دقیقی از ظرفیت بیمارستانی و همچنین ظرفیت بخش مراقبت های خاص دشوار است و آخرین اطلاعات رسمی منتشرشده به سال ۹۶ برمی گردد.

بر شالوده سالنامه آماری مورد تأیید وزارت بهداشت که در سال ۱۳۹۶ منتشر شد، تعداد ۱۲۵ هزارو ۵۶۶ تخت بیمارستانی در ۳۱ استان ناحیه وجود دارد که از این تعداد هشت هزارو ۲۱۲ تخت آی سی یو است. علاوه براین در دو سال گذشته تیمار مسئولان آماری در این بنیان مطرح کردند؛ به نشانی مثال دی سال گذشته «علی امیر سوادکوهی» مهتر هم گذاری مراقبت های ویژه ایران، تعداد تخت های آی سی یو کشور را هفت هزارو ۲۰۰ مورد عنوان کرد. اوایل امسال بی قراری «علی ربیعی»، سخنگوی دولت، از تکثیر حدود هزارتختی جزء نگهداری ویژه بیمارستانی سرزمین سخن گفت که البته این اظهارنظر از سوی مراجع و کارشناسانی غیردقیق خوانده شد. بر زمینه این اعداد و ارقام، تعداد سریر های آی سی یو کشور در بالاترین حالت حدود هشت هزار تخت است که البته همه این اورنگ ها به بیماران کرونایی اختصاص پیدا نخواهد کرد. مبتلایان کنونی نیازمند رنجور داخل آی سی یو چند نفر هستند؟

گام اتیه بخاطر این بررسی، محاسبه و برآوردی از تعداد مبتلایان بوسیله ویروس کرونا در کشور و همچنین تعداد مبتلایان با وضعیت فعالانه بلای ناگهانی است؛ اینکه چه تعداد از این بیماران نیازمند علیل داخل بخش مراقبت های ویژه هستند؟ برای پاسخ به این پرسش، دقت درون آخرین اطلاعات رسمی اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت می تواند گونه گشا باشد.

«سیماسادات لاری» عقب دیروز دراین باره گفت: «از دیروز تا امروز ثالث مرداد ۱۳۹۹ و کنار بنیاد معیارهای قطعی تشخیصی، دوهزارو ۴۸۹ بیمار متاخر مبتلا به کووید۱۹ در کشور وقوف شد که هزارو ۵۰۴ نفر از آن ها رنجور شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ تو سرزمین به ۲۸۶هزارو ۵۲۳ نفر رسید. متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۵ مریض کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۵هزارو ۲۸۹ نفر رسید».

او همچنین درباره بیماران نجات یافته از بند این ویروس و نیز افراد با شرایط فعالانه مصیبت غصه گفت: «خوشبختانه تاکنون ۲۴۹هزارو ۲۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه گانه هزارو ۶۵۳ نفر از بیماران مشغول بوسیله کووید۱۹ داخل شرایط قطعی این بلای ناگهانی عرشه مراقبت فراغت دارند. تاکنون غم دومیلیون و۲۷۸هزارو ۳۸۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ داخل سرزمین انجام شده است».

بوسیله عبارت دیگر درون حال فراهم و بر بن آمار رسمی، سه هزارو ۶۵۳ نفر داخل وضعیت شدید این بلای ناگهانی استراحت دارند و اگر تعداد سریر های بسرنوشت شوم دچار کردن ویژه کشور را همان حد بلندی یعنی هشت هزاره اورنگ داخل دیدن بگیریم و فرض بعدی را هم اختصاص ۵۰ درصد تخت های مقدر شدن نگهداری ویژه به بیماران کرونا لحاظ کنیم، در حال حاضر تعداد افراد مبتلا با وضعیت حاد به تعداد سریر های بخش محافظت اختصاص نزدیک شده است.

به عبارت دیگر چنانچه مسری ویروس به همین شدت ادامه پیدا کند، حتما در روزهای آینده کادر بیمارستانی مجبور بوسیله گزینش بیماران بخاطر بستری داخل پاره حراست های ویژه خواهند شد؛ البته اگر تاکنون مجبور به چنین تفویض دشواری نشده باشند. نکته بنیانی دیگر در این زمینه نبود عدالت توزیعی درون بخش سریر های نگهداری خاص است و استان های محروم که از قضا این روزها در وضعیت حاد عالمگیر قرار دارند، سرانه بسیاری پایین رطوبت دارند و همین سرانه پایین در بخش سریر های نگهداری ویژه، امکان افزایش اجل را بیشتر می کند.