کشف راز منشاء حجر های مجلل استون هنج

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از ایسنا، رویترز گزارش کرده است؛ آزمایش های باستان شناسان ثابت کرده منشاء ۵۰ عقل مجلل لباس دهندهاستون هنجدر محوطه ای به نام وست وود داخل ۲۵ کیلومتری این سازه باستانی قرار دارد. 

این سنگ های عظیم حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد برای ساخت استون هنج بوسیله کار توقیف شده اند و ارتفاع بلندترین آن ها به بیش از ۹ می رسد و وزین ترین شان نیز ۳۰ عضو وزن دارد.

«دیوید نش» محقق زمین ریخت شناسی دانشگاه برایتون که سرپرستی آویشن تحقیقاتی بر روی سازه باستانی استون هنج را بر عهده دارد گفت: «این که این سنگ های بسیار عظیم چگونه به این محل آورده شده اند هنوز نگرش بحث و معاینه است اما با توجه به حد این سنگ ها احتمالا آن ها خواه به این نگرش کشیده شده اند و خواه از طریق غلتک هایی جابه مکان شده اند».

«استون هنج» یکی از بزرگترین معماهای تاریخ باستان شناسی است که سالانه میلیون ها گردشگر را به انگلیس می کشاند.

این سازه قدیمی با پنج هزاره سال قدمت همواره به عنوان یک مکان رازآلود نام برده می شود. تعدادی از محققان دانشگاهی در انگلیس که از سال ۱۹۶۴ میلادی درپی کشف رازهای این بنا هستند، بارها از خواص درمانی استون هنج که خراج ارتباط امواج منتشرشده از سنگ های چندصدتنی است، واج گفته اند. البته فرضیه های دیگری نیز وجود دارد که کاربری اصلی استون هنج را اعتراف کننده روزهای هفته، ماه ها و فصول و به طور خلاصه آن را یک تقویم می داند.

با این وجود همچنان هنوز سوال های زیادی در زمینه نحوه شکاف سنگ ها و قراردادن آن ها روی هم عاری پاسخ پاینده مانده است.